Priročniku > Kako voditi kampanjo > Splošna načela > Migranti kot protagonisti
Migranti kot protagonisti
Da bi učinkovita, verodostojna kampanja govorila o migracijah in se izognila tveganju, da ne bi padla v past prazne retorike, mora vključevati glavne protagoniste, migrante same. Paola Parmiggiani opozarja, da se kampanje, ki se ne osredotočajo na „migrante same, ampak se osredotočajo na idejo, ki jo, mi imamo o njih, na koncu ponavljajo stereotipno in škodljivo podobo kulturne raznolikosti (Adichie 2009). Na tak način se samo spodbuja določeno strpnost do migrantov, ne pa resničnega razumevanja. Zato je bistvenega pomena dati drugemu možnost, da se sam predstavi, kar simbolično pomeni, da ga priznamo kot osebo, kot nosilca pravic (in dolžnosti), kot potencialnega akterja pozitivnih sprememb v družbi in kot akterja družbenega razvoja. Paola Parmiggiani nadaljuje, da je potrebno migranta iz predmeta, našega sočutja, kolektivnega strahu, diskriminacije, strpnosti pretvoriti v aktivni subjekt (Parmeggiani 2015, str. 8).
S pomočjo različnih dejavnosti, kot so na primer fokusne skupine, delavnice, sodelovanje preko spletnih orodij in socialnih medijev, je mogoče vključiti v kampanje najširše množice.
Izvajati vključujoče jezikovne politike
Jezikovne ovire so ena od prvih ovir, ki migrantom preprečujejo vključevanje v lokalno okolje. Obstaja več načinov, kako to premagati. Prevedite svoje komunikacije v najpogostejše jezike, ki jih govorijo priseljenci na vašem območju, sodelujte z jezikovnimi mediatorji, ponudite migrantom možnost, da govorijo svoj jezik med dejavnostjo, ki ste jo načrtovali, izberite neverbalne načine izražanja (fotografija, risanje, video …).
Natančno določite svoje cilje in oblikujte priložnostne vključujoče dejavnosti
Ne naredite enake napake kot tisti, s katerimi se želite boriti! Migranti niso edinstvena, velika, homogena celota. Koga še posebej želite vključiti? Vzemite si čas in natančno določite svoje cilje, tako da upoštevate naslednje: država/regija izvora, spol, starost, poklic, stopnja izobrazbe, interesi, migracijska pot, dolžina bivanja v državi gostiteljici. Naslednji korak bo ustvariti varen prostor in razmisliti o priložnostni dejavnosti ob upoštevanju značilnosti ciljne skupine, da bi spodbudili široko udeležbo. Na primer, morda boste želeli oblikovati aktivnosti samo z enim spolom, npr. samo ženske ter jim tako omogočili, da se izrazijo svobodno, brez kakršne koli samocenzure. Opredelitev cilja bi morala biti nekaj, o čemer nenehno razmišljate v celotnem razvoju kampanje, od množičnega vključevanja do trenutka, ko izberete končni cilj svojih komunikacijskih izdelkov.
Priročnik WE CAN! ponuja nekaj koristnih navodil za določanje vaših ciljev in ustrezno opredelitev vaše komunikacije, vključno s kontrolnimi seznami in orodji, kot so na primer vnaprej pripravljene predloge za določanje vaših ciljnih skupin in sorodni mediji.
Pridobitev soglasja
Pred zbiranjem kakršnih koli podatkov (vključno z osebnimi podatki, videoposnetki, fotografijami in zvočnimi posnetki intervjujev ali razprav) je treba pridobiti soglasje udeležencev.
Soglasje pomeni, da imajo ljudje jasne informacije o tem kdo je oseba, ki zbira podatke, ter kje in kako bodo njihovi podatki shranjeni in uporabljeni. Evropski referenčni okvir je zakon o varstvu podatkov GDPR.
- Mi vida/Hayati
- Mi lugar
- Stories of Children from Around the World
- Face Forward …into my home
- WelcHome: An innovative way to successfully integrate minor refugees
- What you need to know about me: 8 stories 8 faces from Lustenau
- Wels Festival of Cultures
- Integra
- A million Stories
- Open Mosque
- The birds of freedom
- Mi Impegno a Parma – L’integrazione vincente
- Municipal Immigrant Day
- Migration(s)hintergrund zusammenleben: vordergrund
- 3rd Annual World Refugee Festival
- Popolinfesta
- Amitie
- Grenzenlos St. Andrae-Woerdern
- Stories of Departure
- GIOCS – Giovani, Salute e Dintorni
- Brasov Multicultural Day
- Timisoara Refugee Art Festival (TRAF)
- CRINALI – Luoghi di incontro
- Short film project – Xsellschafften